........Vítejte na blogu o San Franciscu a mé tvorbě z korálků a gelovým svíčkám.

Golden Gate bridge

21. června 2007 v 15:05 | Phoebe |  Golden Gate Bay
Golden Gate bridge
Golden Gate Bridge (Zlatá brána) je jedním z nejdelších a nejznámějších visutých mostů na světě. Překonává stejnomenou úžinu u ústí San Franciské zátoky do Tichého oceánu a spojuje tak San Francisco na jižním poloostrově s okresem Marin na severním. Není jen dopravní komunikací, ale i symbolem města San Francisca a turistickou atrakcí. O jeho stavbě bylo rozhodnuto v roce 1930 a byla zahájena5. ledna 1933. Do provozu byl slavnostně uveden27. kkvětna 1937 pro pěší a o den později pro automobily; tehdy byl nejdelší na světě.
Při stavbě bylo nutno vzít v úvahu častá zamětřesení v oblasti, ale i bouřlivé přílivy a odlivy. Nejobtížnější byla stavba základů pro jižní mostní pilíř. Pracovalo se z vlečných člunů za přílivu i odlivu. Po dostavení pilířů bylo nutno namontovat 2 drátěná lana. Tato montáž se prováděla z visutých lávek. Stavba si vyžádala 11 obětí na životech (z toho 10 při kolapsu lešení 17. února 1937). Stavbu mostu vedl inženýr Joseph Bearmann Strauss, jeho poradce byl architekt Irwin Morrow. Projekt byl financován dluhopisy ve výši 35 miliónů dolarů; v cenách r. 2003 by jeho výstavba stála zhruba 1,2 miliardy.
Most má rozpětí pilířů 1280 m, celková délka je 2737 m. Má dvě nosná lana, každé má průměr 92 cm a skládá se ze 27 572 pramenů. Každý pilíř nese zátěž 95 000 tun, kotevní kvádry jsou vystaveny zatížení 28 500 tun v tahu. Ocelové pylony se skládají z několika tisíc snýtovaných malých ocelových krabic. Věže dosahují výšky 227,4 m nad mořem. Celé dílo váží 887 000 tun a obě věže drží pohromadě 600 000 nýtů. Poslední měl být z ryzího zlata.
Most je natřen oranžovou barvou, která zlepšuje jeho viditelnost pro lodě při častých mlhách v oblasti, ale není příliš šetrná vůči životnímu prostředí. Jeden čas most proto přebarvili na šedou barvu, ale to pak museli změnit, kvůli nelibosti věřejnosti
Denně přejede přes most přes 120 000 aut; má šestiproudovou vozovku, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění podle denní doby. Za přejezd osobním autem se ve směru do San Francisca platí 5 dolarů; v opačném směru se neplatí.
V 80. letech 20. století byla do mostu namontována čidla, která hlásí pohyb konstrukce vyvolaný zemětřesením. Stejně jako i ostatní mosty v oblasti, most přošel nedávno protiseismickou rekonstrukcí.
Čtěte také:
San Francisco - Oakland Bay bridge
a tady je pár obrázků
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Který z mostů v San Franciscu se Vám víc líbí?

Golden Gate bridge
San Francisco-Oakland Bay Bridge

Komentáře

1 Kristyna Svakova Kristyna Svakova | E-mail | 12. ledna 2010 v 12:30 | Reagovat

Fakt bezva :-D  :-!  [:tired:]  O_O

2 Martina Svakova Martina Svakova | E-mail | 26. ledna 2010 v 12:43 | Reagovat

Fakt bomba :-x  :-?  8-)  :-D  8-O  ;-)  :-(  :-(  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O  :-P  :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama